رفتن به محتوای اصلی

آشنایی با شهدای شاخص 1403

معرفی شهدای شاخص؛
شهدای شاخص 1403

طبق روال همه ساله ی بسیج، شهدای شاخص سال جدید توسط سازمان بسیج مستضعفین اعلام گردید. شهدای شاخص سال ۱۴۰۳ در حوزه‌های دفاع مقدس، بین‌الملل و بانوان انتخاب شده اند.

شهید بین‌المللی؛ شهید صالح العاروری

صالح العاروری بعنوان شهید شاخص بین الملل در سال 1403 انتخاب گردید وی در جوانی به عضویت اخوان‌المسلمین درآمد. ایشان از جمله اولین نفرات نیروی حماس بوده و در سال ۱۹۸۷ تنها چند ماه پس از تاسیس حماس، در سن ۲۱ سالگی به این گروه پیوست. او بین سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ در تاسیس شاخه نظامی حماس در کرانه باختری (گردان‌های عزالدین قسام)، شاخه نظامی حماس در کرانه باختری نقش داشت.

اسرائیل او را معمار حمله به سربازان و شهرک‌نشینان اسرائیلی و همچنین حملات موشکی از غزه و لبنان به خاک اسرائیل می‌دانست. لذا او همواره یکی از افراد تحت تعقیب اسرائیل بود. نیروهای اسرائیلی در سال ۲۰۲۳ خانه العاروری در عاروره را در کرانه باختری تخریب کردند و همزمان ۲۰ نفر از جمله برادر و برادرزاده‌های او را دستگیر کردند.

دولت آمریکا هم او را در فهرست تروریست‌های بین‌المللی آمریکا قرار داده بود. سرانجام صالح العاروری معاون رئیس دفتر سیاسی حماس سال گذشته، بر اثر وقوع انفجار در ساختمان دفتر جنبش حماس در بیروت به شهادت رسید

شهید شاخص بانوان؛ مرضیه حدیدچی (طاهره دباغ)

مرضیه حدیدچی یا همان طاهره دباغ از جمله اولین زنان انقلابی بوده است. وی در طول مبارزات انقلابی‌اش توسط ساواک دستگیر شد و به همراه دخترش رضوانه میرزا دباغ در زندان های مخوف رژیم پهلوی شکنجه‌های سختی شد. وی دارای یک پسر و هفت دختر بود. پس از دستگیری توسط ساواک و پس از مدت کوتاهی که از زندانی بودن او گذشت، سازمان ساواک او را از زندان آزاد کرد. اما دباغ پس از جراحی و درمان بیماری‌اش به خارج از کشور رفت و در پاریس به عنوان محافظ امام او را همراهی کرد.

این مبارز انقلابی پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، از بنیان‌گذاران سپاه پاسداران و سپس نماینده مجلس شورای اسلامی شد. از وی به عنوان نخستین و تنها فرمانده زن سپاه یاد شده‌ است

خانم دباغ روز ۲۷ آبان ۱۳۹۵ پس از گذراندن دوره‌ای بیماری در سن ۷۷ سالگی درگذشت و در صحن آرامگاه امام خمینی (ره) به خاک سپرده شد.

شهید شاخص کشوری؛ شهید ظفر خالدی

سال ۱۳۶۰ هنگامی که شهید ۱۱ سال داشت پدرش عازم جبهه شد. موقع مرخصی اصرارهای مکرر شهید باعث شد او پس از بازگشت پدرش عازم جبهه شود، اما قبل از رفتن باید مسئول کاروان راضی شود. این در حالی بود که پدر زخمی و مجروح از جبهه برگشته بود. پدر می‌خواست با این بهانه مانع رفتن او شود، اما عشق به جبهه تمام وجودش را فراگرفته بود و هر روز می‌خواست که با مسئول کاروان صحبت کند.

پدر که شور و شوق او را برای رفتن دید و فهمید که فکر جبهه از سرش بیرون نمی‌رود، رفت و با مسئول کاروان اعزامی بروجن صحبت کرد، ولی به خاطر سن کمی که داشت نمی‌خواست نام او را وارد لیست کند ناچار با اصرار ایشان اسمش را وارد لیست کردند.

او که به عنوان کوچکترین شهید دفاع مقدس در اول ماه مبارک رمضان به جبهه اعزام شد در ۲۱ یا ۲۳ ماه مبارک رمضان در عملیات رمضان به درجه رفیع شهادت رسید.

 

دسته بندی